Informacje

Jakie umiejętności powinien posiadać dobry atakujący?

19-01-22 - Dodany przez - cutecate32

Rola atakującego w siatkówce - jakie zagrywki stosować?

Dobry atakujący w siatkówce gra w zestawie, który jest ustawiony tak, aby ułatwić styl atakowania drużyny. Musisz znać styl gry obrońców kolegów z drużyny i wiedzieć, jak odpowiednio wykorzystać ten zestaw. Najlepsze zestawy do ataku to set górny, środkowy i dolny.

Ustawienie górne jest świetnym ustawieniem do ataku, ponieważ daje atakującym kąt, z którego mogą uderzyć piłkę. Kąt ten nadaje piłce dużą prędkość i utrudnia obrońcom jej zablokowanie. Ustawienie środkowe jest najczęstszym ustawieniem używanym przez atakujących. Ten set jest świetny, ponieważ piłka jest uderzana na środku boiska i daje atakującym dwie możliwości: mogą uderzyć piłkę wysoko lub nisko.

Ustawienie dolne jest kolejnym świetnym ustawieniem, które daje atakującym kąt, z którego mogą uderzyć piłkę. Najlepiej jest go stosować, gdy atakujący znajduje się przed siatką. Uderzenie dołem to doskonały zestaw do wykorzystania, gdy piłka jest uderzana w Ciebie.

Rola atakującego w siatkówce - jakie ustawienia stosować?

Często atakujący starają się zrobić wszystko, co w ich mocy, aby przekazać piłkę kolegom z drużyny. Jednak nie zawsze jest to idealne rozwiązanie.

Jeśli atakujący jest jedyną osobą, która otrzymuje piłkę, nie jest wspomagany przez partnera. Najbardziej optymalnym ustawieniem jest 1-3-3. W tym ustawieniu zawodnicy atakujący ustawiają się na boisku w odległości jednego metra, trzech metrów i trzech metrów od zawodnika ustawiającego.

Rola atakującego w siatkówce - jak atakować?

Rolą atakującego w piłce siatkowej jest posłanie piłki na przedpole. Atakujący może również atakować z tyłu boiska. Atakujący może również atakować z przodu boiska. Atakując z przodu, atakujący może uderzyć piłkę do przodu na jeden z poniższych sposobów: Przedpole nie jest ustawione, a piłka znajduje się na boisku, więc atakujący mogą znaleźć sposób na jej ustawienie.

Przedpole jest ustawione, a zawodnicy atakujący muszą znaleźć sposób na przerwanie akcji powrotnej. Przedpole jest ustawione, a zawodnicy atakujący muszą znaleźć sposób na przerwanie podwójnego ustawienia.

rola atakujacego

Atakujący w siatkówce - cechy charakteru

Najlepsi atakujący w siatkówce mają następujące cechy charakteru:

  • Są agresywni
  • Są nastawieni na rywalizację
  • Są zorientowani na cel
  • Są zdeterminowani
  • Są samodyscyplinowani
  • Są pewni siebie
  • Są skoncentrowani

Rola atakującego w siatkówce - aspekty taktyczne

Podczas ataku ważne jest, aby obserwować przedpole i sprawdzać, czy piłka jest ustawiona. Jeśli przedpole jest ustawione, atakujący nie odsyłają piłki do tyłu. Zamiast tego atakują tak długo, aż frontcourt zostanie przełamany.

Ważne jest również obserwowanie zawodników z tyłu boiska, aby sprawdzić, czy piłka otrzymuje podanie. Jest to dobry sposób na przełamanie linii końcowej. Ważne jest także, aby śledzić libero/pozycję drużyny przeciwnej.

Taki libero/obrońca może ustawiać piłkę i blokować podania. W ataku atakujący powinni skupić się na atakowaniu przedniej strefy boiska z dużą siłą i dokładnością. Atakujący powinni stosować krótkie i kontrolowane podania, tak aby nie dawać libero/pozytywnemu czasu na ustawienie piłki.

Jak atakować w siatkówce?

Istnieją dwa podejścia, które dobry atakujący powinien stosować podczas ataku. Pierwszym z nich jest posyłanie długich piłek na przedpole. Pozwala to atakującym z pierwszej linii ustawić piłkę, a następnie atakującym zaatakować z tyłu.

Drugie podejście polega na posyłaniu podań do przedniej strefy boiska, a następnie podań do tylnej strefy boiska. Ten schemat ataku składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest podanie na przedpole, a drugą podanie na boisko z tyłu. Atakujący powinni stosować te schematy podczas ataku, ponieważ umożliwiają one atakującym przełamanie przedniej ściany boiska i stworzenie okazji do zdobycia punktów.

Atakujący powinni stosować te schematy również wtedy, gdy mają łatwy atak z tyłu, ponieważ mogą go łatwo przełamać podaniami na boisko z tyłu.